Hrad Hazmburk

Pokud jste u nás, nesmíte vystup na zříceninu gotického hradu Házmburk vynechat. V rubrice “Naše okruhy” naleznete několik možných cest na hrad.

Vstup do celého areálu hradu je zpoplatněn. Hranatá věž slouží jako rozhledna z jejího vrcholu je krásně vidět na většinu Českého středohoří.

Oficiální stránky

Zámek Libochovice – 4 km

Zámek Libochovice patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Na místě původní gotické tvrze nechal Jan z Lobkowicz v letech 1560–1564 postavit renesanční zámek. Po velkém požáru zámek zakoupil Gundakar Dietrichstein, který ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla podle návrhu slavného italského architekta Antonia Porty. Součástí areálu je také okrasná zahrada, založená už v roce 1685. 

Oficiální stránky

NAVIGOVAT

foto: zamek-libochovice.cz

Zřícenina hradu Košťálov – 8 km

Nad městem Třebenice, na vrchu Košťálov (494 m n. m.), se nachází působivá zřícenina hradu Košťálov z 14. století. Tento donjonový hrad je spojen především s rodem Kaplířů ze Sulevic. Hrad i vrch jsou součástí západní poloviny Českého středohoří a nabízejí úchvatný výhled na okolní krajinu. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.

Informace

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Skalka (hrad a zámek ve Vlastislavi) – 9 km

Na okraji obce Vlastislav najdete působivou zříceninu hradu Skalka a barokní zámek. Původní šlechtický hrad byl založen ve 14. století nedaleko starého slovanského hradiště, ale po zpustošení během třicetileté války Švédy byl na jeho úpatí postaven barokní zámek. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Zámek Skalka lze navštívit přes samostatný vstup od okrouhlé věže. Přístupné je 2. patro, kde se nachází expozice věnovaná historii obce Vlastislav, včelařství, starožitným kočárkům a modelům letadel. Kromě toho nabízí výstavu fotografických umělců, kteří zachycují krásy Českého středohoří, v jehož srdci zámek stojí.

Oficiální stránky

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Vodní hrad Budyně nad Ohří – 11 km

Původně dřevěný hrad ve vlastnictví českých panovníků byl ve 13. století přestavěn králem Přemyslem Otakarem I. do gotického slohu. Hrad později získali Zajícové z Hazmburka, kteří ho rozvinuli do jeho největší slávy. V roce 1613 přešel do vlastnictví rodu Šternberků, následně se stal majetkem Herbersteinů, kteří mezi lety 1900 a 1913 provedli rozsáhlou rekonstrukci.

Po roce 1946 připadl Vodní hrad městu Budyně nad Ohří, které zahájilo další rekonstrukce, včetně oprav hradeb. V roce 1994 byl hrad definitivně přiznán městu. Od roku 1997 se v prostorách hradu nachází expozice Jandova muzea.

Oficiální stránky

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Zřícenina hradu Oltářík – 11,5 km

Hrad Oltářík, známý také jako Hrádek, se majestátně tyčí nad vsí Děkovka. Tento vojenský hrad byl založen v první polovině 15. století husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Po roce 1450 přešel do rukou pánů z Polenska, Zajíců z Hazmburka a pánů z Illburka. Hrad sloužil především jako vojenský opěrný bod a nikdy se nestal panským sídlem. Zanikl mezi lety 1468 a 1544.

Zřícenina je dostupná po značených turistických trasách z Dřemčic, Děkovky nebo Lhoty. Díky poloze na osamělém sopečném vrchu nabízí nádherný kruhový výhled na okolní krajinu.

Zbytky hradu jsou dnes chráněny jako kulturní památka.

Oficiální stránky

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Hrad na Blešenském vrchu – 13 km

Na Blešenském vrchu nad vsí Dřemčice stával tajemný zaniklý hrad, o kterém se bohužel nedochovaly žádné písemné zprávy. I když z hradu v nadmořské výšce 520 metrů zůstaly jen příkopy, valy a terénní relikty, místo má své kouzlo.

Během průzkumů byl nalezen jediný střep, který datuje existenci hradu do 14.–15. století. Zajímavostí je vysunuté opevnění, což naznačuje, že mohl být vybudován nebo přestavěn husitskými hejtmany. Pravděpodobně šlo o vojenský opěrný bod, kde převažovaly dřevěné konstrukce.

Informace

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Státní zámek Ploskovice – 28 km

Objevte kouzlo Státního zámku Ploskovice, letního sídla posledního korunovaného českého krále, Ferdinanda V. Habsburského. Tento půvabný barokní zámek byl postaven v první čtvrtině 18. století velkovévodkyní Annou Marií Františkou Toskánskou. V 19. století se zámek stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V.

Nenechte si ujít zámeckou zahradu, která je ideální na procházky. Stejně jako zahrada v Libochovicích, i tato nabízí krásné prostředí k relaxaci.

Oficiální stránky

NAVIGOVAT

foto: mapy.cz

Samotné České středohoří, ale nabízí i spoustu zajímavých míst pro výlety na jejichž konci nenaleznete hrad, zříceninu nebo zámek, ale nabídnou vám krásný pohled do krajiny, nebo procházku na čerstvém vzduchu krásnou přírodou. Jsou totiž kopce, kde možná na turistu skoro nenarazíte a můžete si tak udělat krásný výlet sami pro sebe. Samotné České středohoří je tvořeno z téměř 75 % čedičovou horninou, vzniklou sopečnou činností. Mezi nejzajímavější vrcholy patří: